четврток, 29 јуни 2017  |  Вести денес: 15

Русија подготвена за обнова на примирјето во Сирија

Русија е подготвена на обнова на прекинот на огнот во Сирија, соопшти денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Михаил Богданов.

сирија

Поврзани вести

– Ние сме убедени дека режимот на прекин на огнот во Сирија може и треба да биде обновен, изјави Богданов.

Меѓутоа, според Богданов, за да може да се обнови примирјето, силите од т.н. умерена сириска опозиција, кои ја имаат поддршката од Западот, мора да бидат раздвоени од терористичките групи.

Како што јави ДПА, на оваа изјава на Богданов, реагираше сирискиот амбасадор во Русија, Ријад Хадад кој оцени дека во моментов нема можности за прекин на огнот, особено не во градот Алепо.

– Западните земји ги вооружуваат милитантите и тие продлжуваат со извршување на криминал и со гранатирање на станбените реони, изјави Хадад.

Под притисок на Западот, Русија минатата недела се согласи на неколку прекини на огнот, при што сириските сили и руските авиони ги запираа нападите врз опколените делови на Алепо под контрола на бунтовниците, каде се наоѓаат меѓу 250 и 300 илјади цивили.

Претходно денеска, руското Министерство за одбрана соопшти дека ниту руските, ниту сириските сили не вршеле никакви напади врз Алепо веќе една недела.

Најчитани вести