петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 1

Бејл стана најплатен фудбалер на Реал Мадрид

Велшанецот Герет Бејл потпиша нов договор со Реал Мадрид и стана најплатениот фудбалер на шпанскиот гигант.

бејл

Gareth Bale (L) of Wales hold his new Real Madrid soccer club jersey accompanied by president Florentino Perezat the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, September 2, 2013. The transfer window's longest-running saga finally ended on Sunday when Tottenham Hotspur forward Gareth Bale joined Real Madrid for a world transfer record fee of 100 million euros ($131.86 million). REUTERS/Paul Hanna (SPAIN - Tags: SPORT SOCCER BUSINESS)

Поврзани вести

Бејл се обврза да остане во Реал до 2022 година, а Флорентино Перез му ја зголеми седмичната плата која сега изнесува 350 илјади фунти.

Со оваа сума, велшкиот интернационалец го надмина најдобриот играч на европскиот шампион Кристијано Роналдо. Сепак, и договорот на Португалецот истекува наскоро па се очекува зголемување и на неговите примања.

Бејл во Реал дојде од Тотенхем во 2013 година.

Најчитани вести