понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 48

Во Берлин уапсен осомничен терорист од Сирија

Германската полиција вчера вечер уапсила Сириски државјанин кој што е осомничен за тероризам. 

133416009

Поврзани вести

Во пост на профилот на берлинската полиција на социјалната мрежа Твитер се вели дека уаспениот е на возраст од 27 години а осомничен е за членство во странска терористичка организација.
Уапсениот Сириец кој е приведен во апартман во берлинската населба Шенеберг во Германија пристигнал како бегалец во 2015 година. Случајот по апсењето е под надележност на јавното обвинителство во Берлин од каде што денеска се очекуваат повеќе информации.

Најчитани вести