петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 13

Путин: Русија ќе одговори на проширувањето на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе преземе соодветни мерки како одговор на проширувањето на НАТО, пренесуваат руските медиуми.

путин

Поврзани вести

Зошто реагираме толку емотивно на проширувањето на НАТО? Затоа што сме вознемирени од донесувањето на одлуките во НАТО, изјави Путин во интервју за Руската телевизија, што ќе биде емитувано денеска.

Претседателот на Комисијата за одбрана на Советот на федерацијата, Виктор Озеров, изјави дека Русија во Калининградската област ќе размести ракетни комплекси „С-400“ и балистички ракетни системи „Искандер“.

Според него, одлуката за разместување на ракетите е рускиот одговор на изградбата на американски ракетен штит во Европа.

Најчитани вести