сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 38

Утрово по кратко боледување почина Есма Реџепова

Утрово, по кратко и тешко боледување на 73 годична возраст почина кралицата на ромската музика, нашиот музички амбасадор во светот, Есма Реџепова Теодосиевска.

реџепова

Поврзани вести

Есма Реџепова, нарекувана Кралица на Ромската музика во светски рамки, примадона на европското пеење, национален уметник, која во 2013 г. ја доби и престижната титула Национален уметник на Република Македонија, а во својот живот има одгледано 47 деца и одржано голем борј хуманитарни акции, денеска ја изгуби битката со болеста.
За деталите околу погребот јавноста ќе биде дополнително информирана.

Најчитани вести