сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

277 сообраќајни прекршоци викендов

Skopski-soobrakaj

Последни вести

Сообраќајната полиција, викендот санкционирала 277 учесници во сообраќајот, а кај 43 возачи е утврдено возеле под дејство на алкохол.

На 33 лица, им била измината важноста на сообраќајната дозвола, без возачка дозвола управувале 17 возачи, а кај 15 лица е утврден сообраќаен прекршок за поминување на црвено светло. 13 возачи ги  управувале возила со над дозволената брзина

Исто така, евидентирани  и прекршоци за некористење на сигурносен појас, за зборување на мобилен телефон, за паркирање во зона на крстосница, автобуска постојка и пешачки премин и за непрописно паркирање.

За време на викендот, спроведена е и акција на подрачјето на СВР Тетово. При тоа пет возачи се исклучени од сообраќај,  додека на уште пет лица издадени им се платни налози.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести