сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 21

Чавушоглу: Турција може да ја прекине спогодбата со ЕУ за мигрантите

Во интервју за телевизијата А Хабер, Чавушоглу изјави дека спогодбата за мигрантите и визната либерализација се пакет и додаде дека право на Турција е да ја преразгледа или да ја прекине спогодбата, доколку некои елементи не се исполнети.

mevlut-chavushoglu-1-640x294

Последни вести

Турција може да ги ревидира или целосно да ги прекине сите договори во рамки на спогодбата со Европската унија за мигрантите, доколку Унијата не даде позитивен одговор за бевизниот режим за турските државјани, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу.

Во интервју за телевизијата А Хабер, Чавушоглу изјави дека спогодбата за мигрантите и визната либерализација се пакет и додаде дека право на Турција е да ја преразгледа или да ја прекине спогодбата, доколку некои елементи не се исполнети.

Чавушоглу исто така нагласи дека Турција сега нема проблеми со Русија и може да ја зајакне соработката со Москва за примирје и политичко решение на кризата во Сирија.

Најчитани вести