понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Папата Франциско го пречека Обама во Ватикан

papa obama

Поврзани вести

Папата Франциско го пречека американскиот претседател Барак Обама, кој пристигна во посета на Ватикан, пренесе „АФП“.

Ова е прва средба меѓу Обама и папата, по изборот на Аргентинецот за поглавар на Римокатоличката црква во март 2013 година.

Се очекува за време на средбата двајцата да разговараат за борбата против нееднаквоста, најголемите светски кризи и општествени прашања.

Обама ќе се сретне уште со италијанскиот колега Џорџо Наполитано и премиерот Матео Рензо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести