сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

3.000 џихадисти од Сирија се преселија во Ирак

29092014183118_isil_isis_d_ihadis_690533S1

Последни вести

Три илјади тешко наоружани џихадисти од Сирија се преселиле во ирачката област Анбар. Курдските борци се подготвуваат за тешки борби и освен бомбардирањата тие бараат дополнителна странска помош.

Три илјади тешко наоружани џихадисти од Сирија во Ирак, соопштија ирачките власти од Анбар.

-Добивме информација дека 3.000 борци на Исламската држава ја премина границата со Сирија и стигнаа во Анбар преку Мосул, рече еден ирачки службеник за тамошните медиуми.

Тој истакна дека џихадистите се тешко наоружани и ја повикал владата да испрати дополнително засилување.

Инаку, џихадистите од ИС зазедоа индустриска зона и три квартови во Кобане, стратешки важен сириски град. Градот три недели беше под опосада, а Турција на границата со Сирија испрати дополнително засилување како офанзивата на ИС да не премине на нивна територија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести