петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

30 килограми марихуана откриени на хрватско-босанската граница

27032014145957_marihuana kesi na masa

Поврзани вести

Полицијата во Дубровник вчера пронајде речиси 30 килограми марихуана во автомобил со регистарски таблички од БиХ, кој се обидувал да влезе во Хрватска.

Полицијата соопшти дека побарала судски налог за детална проверка на возилото откако возачот, државјанин на БиХ, со кого бил и еден Црногорец, на увид покажал возачка дозвола од Србија, за која се посомневале дека е фалсификувана.

При проверката откриен е посебно изработен бункер под седиштата на возачаот и совозачот, во кој имало 31 пакет со вкупно 29,5 килограми марихуана.

Вредноста на запленетата марихуана се проценува на над 100.000 евра.

Најчитани вести