Свет

30 загинати во автобуска несреќа во Египет

30 загинати во автобуска несреќа во Египет

Најмалку 30 луѓе загинаа утрово во судар на два автобуси на автопатот во пустина на југот во Египет, соопштуваат локалните власти.

Во таа прилика повредени се 10-тина луѓе, а по несреќата на двата автобуса налетал и трет, соопштува Ројтерс.

Стотина луѓе секоја година гинат во Египет во сообраќајна несреќа, кои се главно предизвикани од невнимателни возачи и лошото одржување на патиштата.