среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

300 вработени во Си-Ен-Ен ќе останат без работа

Оваа мерка има за цел намалување на трошоците, а во следните неколку недели ќе бидат укинати 1.475 работни места од вкупно 14.000 во компанијата ширум целиот свет.

cnn

Последни вести

Компанијата „Тарнер Броудкастинг“ објави дека ќе го намали бројот на вработени за 10 проценти, што подразбира и отпуштања во Си-Ен-ЕН, каде без работа ќе останат околу 300 лица, објави МИА.

Оваа мерка има за цел намалување на трошоците, а во следните неколку недели ќе бидат укинати 1.475 работни места од вкупно 14.000 во компанијата ширум целиот свет.

Намалувањето на работни места ќе биде на сите нивоа, информативни, забавни детски и програми за млади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести