сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 10

Пораз за македонските јуниори во првиот од двата дуела со Бугарија

mak-juniori-640x294

Поврзани вести

Јуниорската кошаркарска репрезентација на Македонија која се подготвува за настап на ЕП Дивизија Б, вчеравечер загуби на првиот натпревар од двомечот против соодветната селекција на Бугарија со 84:74.
Во дуел кој двете селекции си го предаваа водството, победија домаќините со неколку дискутабилни одлуки на судиите во последниот период.

Бугарите ги добија првата втората и последната четвртина, а Македонија беше подобра во третиот период: 23-19, 25-22, 14-16 и 22-17.

Денес двете селекции ќе одиграат уште еден натпревар, а потоа македонските кошаркари се враќаат во Скопје. Следен пријателски двомеч ќе имаат против Австрија во Виена на 8 и 9 јули.

Европското првенство (дивизија Б) ќе се одржи од 28 јули до 6 август во Талин, Естонија.

Најчитани вести