понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

На 11 мај ќе се одржи референдум за незавиност на Доњецк

iStock_000014430263Small2

Поврзани вести

На 11 мај ќе се одржи референдум за независност на регионот Доњецк, изјавил Денис Пушиљин, лидерот на оваа самопрогласена република.

Референдумското прашање ќе гласи: „Дали го одобрувате прогласувањето на независноста на Народната Република Доњецк“.

Пушиљин изјавил дека одржувањето на референдумот е неизбежно и додал дека парите за тоа се обезбедени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести