среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 25

3Д анимација од падот на авионот кај Катланово

Во несреќата загинаа сите шест патници на авионот.

avionot

Поврзани вести

Над брегот на Јадранското Море, претежно над Хрватска, како и над Црна Гора и Косово, се одвивал поголемиот дел од летот на италијанскиот авион од марката „пајпер“, кој се урна вчеравечер во близина на скопското село Кожле. Во несреќата загинаа сите шест патници на авионот.

Како што објавија италијанските медиуми, со приватниот авион управувал пилотот Франческо Монтањер, претседател на аматерскиот спортски аероклуб „Тревизо“. Со него биле и потпретседателот на клубот Дарио Бастасин, Лука Дале Муле и Ангело Калегари, како и Иларија Бертио и Висар Бегај од Косово, кои имале и италијанско државјанство.

Најчитани вести