недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

МОБ: „Слугинка и Господарка“ од утре на сцената

Утре,среда, 18 јуни и петок, 20 јуни 2014 г. со почеток во 20 часот, на Малата сцена во Македонската опера и балет ќе биде изведена комичната камерна опера “Слугинка Господарка“ која неодамна ја имаше својата премиера.

phoca_thumb_l_mob_5_

Последни вести

Утре,среда, 18 јуни и петок, 20 јуни 2014 г. со почеток во 20 часот, на Малата сцена во Македонската опера и балет ќе биде изведена комичната камерна опера “Слугинка Господарка“ која неодамна ја имаше својата премиера.

Операта „Слугинка Господарка“ од Џовани Батиста Перголези е копродукциски проект чија цел е да ја приближи камерната комична опера на љубителите на овој жанр. Проектот е во режија на Трајко Јордановски.

Ќе настапи млада солистичка екипа: Анѓелка Гајтановска, Марија Наумовска, Симона Чакарјанева, Невен Силјановски, Кристијан Антовски, Андреј Наунов и Никола Стојчевски придружувани од камерниот оркестар на МОБ. Диригент – Иван Еминович.

Заради градежни зафати, влезот во Македонската Опера и Балет е преку подземната гаража од страната на аптеката „Зегин“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести