четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Илјада деца од семејства со социјален ризик ќе заминат на зимување

Илјада деца ќе добијат шестдневно зимување на Пелистер каде ќе учат да скијаат и ќе се забавуваат

snow-children-article

Последни вести

Околу илјада деца од семејства со социјален ризик ќе одат на бесплатен зимски одмор од 4. до 19. јануари, на трошок на државата, истакна на отворената владина седница министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов.

За децата, како што рече Спасов, обезбедени се шест дена зимување на Пелистер или пет полни пансиони. Децата ќе учат да скијаат и голем дел од времето ќе го поминат на организиран начин.

„Деновите ќе им бидат потполно организирани, согласно програма изработена заедно со Министерството за образование и наука“, рече Спасов.

Тој потенцира дека средствата и условите се обезбедени, а утре ќе биде распишан јавен повик и заинтересираните семејства ќе можат да аплицираат.

„Проектот ќе почне од 4. јануари за 1.000 деца. Ако децата имаат одредена попреченост, тогаш имаат право со нив да биде и еден родител“, рече Спасов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести