недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Презентација на проектот Заштита на трговската марка на производите од прекугранична соработка

prezentacije1

Последни вести

Проектот „Заштита на трговската марка на производите од прекугранична соработка“, денеска ќе биде презентиран од Стопанската комора на Северозападна Македонија во Кичево. Проекто е финансиран од Европската унија.

Стопанската комора на Северозападна Македонија ќе го спроведе проектот во партнерство со Државниот завод за индустриска сопственост на Република Македонија и Генералната управа за патентирање на трговски марки на Република Албанија. Требас да се реализира за 18 месеци, а е во рамките на 3-тиот Повик за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија – Програма ИПА 2007-2013.

Проектните активности ќе се реализираат во полошкиот и југозападниот регион на Македонија, а во него ќе бидат опфатени Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево, Струга и Охрид од македонска страна, како и градовите Корча и Дибра од албанска страна, се вели во соопштението од Стопанската комора на Северозападна Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести