среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

675.000 евра за изградба на новиот Дом на култура во Кисела Вода

Проектот треба да се реализира до крајот на седната година.

por

Поврзани вести

Новиот Дом на култура  во населбата Кисела Вода,  на местото каде што се наоѓа старото и запуштено кино, ќе го гради фирмата „Kарпош“ за околу 675.000 евра, пари што ќе се обезбедат од буџетот на Министерството за култура и од општинскиот буџет.
Проектот треба да се реализира до крајот на седната година.

Според проектот,  Домот на културата ќе претстаува мултифункционален простор што ќе се користи како театар, со 144 седишта и надграден дел кај сцената во висина од 4 метри. Широчината на театарската сцена ќе биде 10 метри, длабочината 8 метри, а вкупната површина на салата ќе зафаќа 315 квадрати. Таа ќе може да се користи и како киносала. Во останатиот дел од објектот ќе има библиотека, уметнички клуб, кафетерија со галерија, административни канцеларии, а предвидени се и простории за урбаната заедница, со посебен влез.

kino

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести