сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 3

7 докажани причини зошто треба да имате секс секој ден

Штом науката ви вели дека секој ден треба да му се „фрлите“ на партнерот, тогаш не постои доволно добра причина за одложување.

Последни вести

Овие 7 научно докажани причини и придобивки од секојдневниот секс ќе ве натераат да испланирате нешто поразлично вечерва:

1. Ги намалува шансите за рак на простатата

Според едно истражување од медицинско училиште, мажите кои ејакулирале почесто имале 22% помали шанси да добијат рак на простатата.


2. Шансите за настинки значајно се намалуваат

Откриено дека е дека луѓето кои имаат секс барем 2 пати неделно испуштаат поголеми количини на антитела како имуноглобулин А, кои помагаат при борбата со настинките и вирусите. Тогаш замислете колку би биле здрави ако имате секс 7 пати во неделата.


3. Ве одржува млади и ве полни со самодоверба

Од очигледни причини, ако имате секс 7 пати неделно ќе се чувствувате многу посамоуверено. Што се однесува до изгледот, преку едно истражување докажано е дека ените и мажите кои изгледале помладо за 7 до 12 години отколку што имаат, практикувале секс најмалку 3 пати неделно.


4. На жените им помага да се ослободат од менструалните грчеви

Истражувањето спроведено во 2000-та година докажа дека жените кои признале дека мастурбираат имаале многу помали менструални грчеви.


5. Ја зголемува плодноста

Секојдневниот секс има моќ да го подготви женското тело и имунолошкиот систем за бременоста, што е олеснителна околност доколку пробувате да зачнете.


6. Го намалува крвниот притисок и шансите да се нервирате за ситници

Во 2005-та година беше откриено дека луѓето со понизок крвен притисок полесно ги надминуваат и прифаќаат стресните ситуации, а благодарение на секојдневниот секс крвниот притисок значително се намалува.


7. Сексот може да ве направи генијалци

Заради намалениот стрес, мозокот работи побрзо и побистро, па тоа ве прави поинтелигентни.

Па, ако теоријата вели дека секојдневниот секс е здрав, зошто да не пробате и во пракса?

Најчитани вести