петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

7 причини поради кои секој ден треба да пиете сок од моркови

Ретко кој има навика да пие сок од зеленчук и тоа е огромна грешка. Соковите од свежо испасиран зеленчук содржат многу поголеми количини хранливи вредности и витамини, отколку купечките.

7-pricini-zaradi-koi-sekoj-den-treba-da-piete-sok-od-morkovi-02

Последни вести

Ако сакате да започнете со оваа здрава навика, не би било лошо да почнете со сок од моркови.

Зошто?

1. Корисен е за црниот дроб

Морковите ја подобруваат работата на црниот дроб, така што му помагаат на телото полесно да ти исфрли отровите.


2. Спречува развој на тумор

Големите количини на каротеноиди во морковите може да ви помогнат да ги спречите специфичните видови тумори да се развијат.


3. Го намалува холестеролот

Морковот содржи голема количина растителни влакна растворувачи, кои се врзуваат со холестеролот и му помагаат на телото да го исфрли како отпад.


4. Го подобруваат видот

Не е некое големо изненадување, но вреди да се потсетите дека големите количини витамин А и бета каротен имаат позитивно влијание на видот и очите.

7-pricini-zaradi-koi-sekoj-den-treba-da-piete-sok-od-morkovi-01

5. Го подобрува квалитетот на кожата

Повторно благодарение на витаминот А, морковите го спречуваат сушењето на кожата. Некои истражувања покажуваат дека морковот делува благотворно и кај некои кожни болести како псоријазата. Исто така, помага при лекувањето на лузни.


6. Дава енергија

Морковите содржат големи количини железо кое му е неопходно на организмот за да остане активен.


7. Го подобрува квалитетот на забите

Уште една работа која ја има во морковите се материите со антибактериски својства кои го штитат коренот на забот, а истовремено ви помагаат да имате и побела насмевка.

Најчитани вести