Свет

71 година од атомското бомбардирање на Нагасаки

71 година од атомското бомбардирање на Нагасаки
Doves fly over the Statue of Peace during a ceremony at Nagasaki Peace Park in Nagasaki, southern Japan Tuesday, Aug. 9, 2016 to mark the 71st anniversary of the world's second atomic bomb attack. (Ryosuke Uematsu/Kyodo News via AP)

Во јапонскиот град Нагасаки повеќе илјади луѓе денеска присуствуваа на одбележувањето 71. годишнина откако овој град е уништен во Втората светска војна САД, кога фрлија атомска бомба. Со едноминутно молчење им беше оддадена почит на жртвите во нападот.

Во експлозијата на бомбата загинаа околу 74.000 луѓе, а уште илјадници починаа во следните месеци и години од последици на радијација.

Атомската бомба е фрлена врз Нагасаки само три дена откако американските сили првпат во историјата фрлија таков вид на бомба во јапонскиот град Хирошима, при што загинаа вкупно 140.000 лица.

Градоначалникот на Нагасаки, Томихиса Тауе изрази благодарност за посетата на американскиот претседател Барак Обама претходно оваа година, што е прва посета на некој претседател на САД во овој град.

– Познавањето на фактите претставува основа да се почне со размислување за иднина без нуклеарно оружје, истакна Тауе и ги повика и другите светски лидери да го посетат Нагасаки.

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе во својот говор во Нагасаки побара од светските лидери да го почитуваат глобалниот Договор за неширење на нуклеарно оружје.

– Не смееме да дозволиме повторување на ужасните настани од Хирошима и Нагасаки, кои се случија пред 71 година, нагласи Абе.