среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

74 загинати и 163 повредени во железничка несреќа во Конго

Бројот на повредени е 163, соопшти Министерството за здравство на ДР Конго.

download (8)

Поврзани вести

Најмалку 74 лица загинаа во железничката несреќа што се случи минатата седмица во ДР Конго, покажуваат официјални податоци што ги објавија синоќа властите во Киншаса, по откривањето нови тела на жртвите.

Бројот на повредени е 163, соопшти Министерството за здравство на ДР Конго.

Минатиот вторник товарен воз, што превезувал и луѓе, излетал од шините во близина на рударскиот град во провинцијата Катанга, при што две локомотиви и два вагона се превртеле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести