вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тони Надал: Изборот за селектор на Дејвис Куп репрезентацијата е погрешна

toni nadal

Последни вести

Тренерот на Рафаел Надал, Тони упати низа критики во врска со изборот на шпанската тениска федерација која за селектор на Дејвис куп репрезентацијата ја назначи Гала Леон Гарсија.

40-годишната Леон Гарсија со ова влезе во историјата на белиот спорт како прва жена на ваква позиција, но според чичкото на Рафа ова е погрешен потег и на оваа функција требало да ја добие тенисер со големо искуство како на Хуан Карлос Фереро.

– Подобро е Дејвис куп селектор да биде човек од машкиот тенис, со квалитетни резултати и добро резиме. Немам ништо против неа, не ги знам нејзините капацитети, но се надевам дека добро ќе ја заврши својата задача. Сепак во теорија, таа е личност која не го знае машкиот тенис, бидејќи машкиот и женскиот тенис не се исти, на исто тактичко ниво. Ќе беше сосема нормално за капитен да беше именуван Хуан Карлос Фереро или некој поранешен играч со одреден квалитет-истакнал Тони Надал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести