сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

87 сириски емигранти приведени во Албанија

emigranti-brod

Поврзани вести

Бранот бегалци од азиските и африканските земји, кои најчесто преку Грција стигнуваат во Албанија, не стивнува.

Во три одделни акции полиција од јужниот албански град Ѓирокастро привела 87 емигранти сите сириски државјани. Во првата акција пограничната полиција кај селото Радат привела 36, кај селото Грапш 16, додека нај селото Глина 35 илеглаци.

Според полицијата, крајната дестинација до коај емигрантите требало да го продполжат не е позната, но најверојатно тие низ албанска територија ќе минеле само транзит за да го продолжат патот преку Црна Гора .

По вообичаената процедура на верификација на нивниот идентитет и здравствените прегледи тие ќе бидат вратени назад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести