недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Средба на Адеми со британскиот амбасадор

IMG_5772

Последни вести

Министерот за образование и наука на Република Македонија, Абдилаќим Адеми оствари средба со претседателот и извршниот секретар на Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот на Евреите, Андреј Бурнс и Кетрин Мејер и со британскиот амбасадор во земјата, Чарлс Гарет

На средбата, Адеми информираше за тековните активности, проекти и реформи на министерството, кои се спроведуваат во насока на создавање поквалитетен и поконкурентен образовен систем во земјата, преку кој нашите студенти ќе можат да одговорат на глобалните предизвици на пазарот на трудот, како и на предизвиците во областа на науката и иновациите.

Мејер, во разговорот со министерот Адеми, информираше за сите активности на Алијансата кои се спроведуваат во сферата на образованието во целиот регион и изрази подготвеност за продлабочување на соработката со Република Македонија

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести