петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Почина македонска кошаркарска легенда

malici-500_thumb_medium380_0

Последни вести

По кратко боледување, на 72-годишна возраст почина Баки Малиќи, легенда на скопската, но и македонската кошарка.

Малиќи беше тренер со најдолг стаж во еден клуб. Целата своја кариера ја помина на кормилото на Слога. Четири пати македонски шампион со овој тим, а со Слога седум сезони беше дел од Втората лига на СФРЈ. Две сезони се натпреваруваше во најсилната Прва лига на поранешната држава.

Погребот на Баки Малиќи ќе биде извршен утре.

 Фото: Баки Малиќи стои втор од десно кон лево

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести