сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Извлечени групите за Копа Америка 2015

copa_america_2015_logo_sede_stuff_more

Поврзани вести

Синоќа беа извлечени групите за континенталното фудбалско натпреваруње, Копа Америка.

Најинтересно се чини ќе биде во групата Б, каде ќе се натпреваруваат репрезентациите на Аргентина, Уругвај, Парагвај и Јамајка.

sorteio-copa-america2015-24112014-size-5980

Пласман во четвртфиналната рунда ќе обезбедат двете првопласирани репрезентации од секоја група, како и најдобрите два третопласирани земји.

Првенството ќе започне на 11-ти јуни 2015 година, а финалето се игра на 4-ти јули. Титулата ќе ја брани репрезентацијата на Уругвај, која всушност е и најтрофејната селекција во историјата на Копа Америка.

ГРУПА А: Чиле, Мексико, Еквадор, Боливија

ГРУПА Б: Аргентина, Уругвај, Парагвај, Јамајка

ГРУПА Ц: Бразил, Колумбија, Перу, Венецуела

Најчитани вести