сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

А публик инвитатион: Владата на Црна Гора објави јавен повик на англиски, но на кирилица

Владата на Црна Гора објави „необичен“ јавен повик до странските инвеститори

crna gora kirilica

Поврзани вести

Дали некогаш сте имале прилика да читате на англиски јазик на кирилица? Доколку не тогаш црногорската влада ви го овозможува тоа…

На официјалната страница на владата на Црна Гора е објавен „Јавен повик“ до инвеститорите кои се заинтересирани за користење на јавното добро „Грахово поле“ и акумулационото езеро Грахово. Ништо не е невообичаено во тоа јавниот повик да биде објавен на англиски јазик, но на кирилица тоа би изгледало еве вака…

“Басед он тхе Артицле 6, параграпх 2 оф тхе Децрее он метходс анд термс фор грантинг оф цонцессионс фор усе оф агрицултурал ланд ин пропертy оф тхе стате (Оффициал Јоурнал РЦГ Но. 18/04) анд тхе Децрее он метходс анд термс фор грантинг оф цонцессионс фор усе оф wатер фор дринкинг, агрицултуре, индустрy, публиц утилитy анд симилар пурпосес (Оффициал Јоурнал РЦГ Но. 32/03) тхе Министрy оф Агрицултуре, Форестрy анд Wатер Манагемент анноунцес

А ПУБЛИЦ ИНВИТАТИОН

Фор интернатионал преqуалифицатион оф инвесторс интерестед ин грантинг оф цонцессионс он усе оф тхе цомплеx оф агрицултурал ланд “Грахово Поље” анд аццумулатион лаке “Грахово” фор ирригатион оф тхат ланд, ин тхе Муниципалитy оф Никсиц”…

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести