сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 21

Абас: Палестинците и натаму инсистираат на решение со две држави

Палестинскиот претседател изјави дека се согласува со повикот на Трамп кон Израел за воздржување од доселеничка активност на окупираниот Западен брег и во Источен Ерусалим.

99029333

Последни вести

Палестинскиот претседател Махмуд Абас инсистира на запирање на ширењето на израелската доселеничка активност на окупираните територии и изјави дека е посветен на решението со две држави, откако американскиот претседател Доналд Трамп спомена дека може да прифати алтернативни начини на уредување на израелско-палестинскиот конфликт, пренесоа британските медиуми.

„Палестинското раководство ја подвлекува својата посветеност на решението со две држави и на меѓународното право и меѓународната легитимност на начин што ќе обезбеди запирање на израелската окупација и создавање на палестинска држава со главен град Источен Ерусалим“, соопшти канцеларијата на Абас.

Палестинскиот претседател изјави дека се согласува со повикот на Трамп кон Израел за воздржување од доселеничка активност на окупираниот Западен брег и во Источен Ерусалим.

„Претседателството сака (Израел) да се согласи (со повикот на Трамп) и тој на меѓународната заедница за запирање на сите доселенички активности, вклучувајќи го окупираниот Источен Ерусалим“, соопшти канцеларијата на Абас.

Во соопштението се посочува дека Палестинците ја потврдуваат својата „подготвеност да работат со Владата на Трамп за постигнување на мирот “.

Најчитани вести