понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Абдула Ѓул на средба со лидерите на турската опозиција

abdula gul

Поврзани вести

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска ќе одржи средба со лидерите на турската опозиција, за да разговараат за контроверзниот закон за зајакнување на политичката контрола над судиите, пренесе „АФП“.

Денес шефот на државата треба да се сретне со претседателите на Народната републиканска партија и Партијата на националистичко движење, како и со еден од претседателите на Партијата за мир и демократија .

Иницијативата на Ѓул доаѓа во момент во кој турскиот Парламент ги разгледува судските реформи, што беа предложени од владејачката партија, но беа оценети како неуставни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести