понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Абдула Ѓул: Се надевам дека наскоро турските државјани ќе патуваат без визи во ЕУ

abdullah-gul

Поврзани вести

Претседателот на Турција, Абдула Ѓул изрази надеж дека во многу кратко време турските граѓани ќе започнат да се движат целосно безвизно во земјите од ЕУ, пренесуваат локалните медиуми.

Абдуллах Ѓул го оцени патоказот на процесот за намалувањето на визите за турските граѓани како многу важен чекор, бидејќи според него Турција веќе се интегрирана со ЕУ, член е на царинска унија и во моментов води преговори за полноправно членство во заедницата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести