понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Адеми: Во Македонија 35 отсто од првачињата се етнички Албанци

ademi

Последни вести

За 280 илјади ученици во основните и средните училишта започна новата учебна година. 35 проценти од вкупниот број ученици се Албанци, вели министерот за образовани и наука Абдулаким Адеми.

-Во моментов немаме точен број, бидејќи сите училишта не ни го испратија бројот на ученици. Главно процентот е помеѓу 30 и 35% Албанци и оваа пропорција се однесува за првооделенците, рече Адеми.

Првпат во училишните клупи седнаа 20.000 ученици. Наставата започна и за оние од с. Свилари и тоа во реновираното училиште „Бајрам Шабани“, пренесе Алсат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести