петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Aдвокат бара од принцот Ендрју да сведочи за секс скандалот

Prince Andrew

Последни вести

Американски адвокат побарал од британскиот принц Ендрју да сведочи за секс скандалот од пред петнаесетина години, откако пред судот во Мајами се појавија нови документи, во кои првпат зборува жената која тврди дека имала сексуални односи со принцот, во време кога таа била тинејџерка.

Жената која судот не ја именува, но која весниците ја прикажуваат како Вирџинија Робертс, одново тврди дека била присилена од американскиот финансиер Џефри Епштајн да има сексуални односи со Ендрју. Во документите од нејзиното сведочење, таа вели дека се „познавала со Енди“ дека знаела оти тој е принц, како и дека имале секс три пати, еднаш и во оргија што ја организирал Американецот.

Адвокатот, кој ја застапува Робертс во судскиот процес против американската држава, обвинувајќи ја дека ги повредила нејзините интереси, кога се правела правна спогодба околу казнувањето на Епштајн,изјави дека му испратил писмо на принцот Ендрју.

– Писмото во кое му предлагам да сведочи, се врати неиспорачано, изјави адвокатот.

Тој вели дека принцот не е дел од случајот и дека му нуди да биде само сведок, но од Лондон не добил ниту одговор на неговото барање.

Адвокатот објаснува дека сакал само да разбере од Ендрју, под какви околности е направена фотографијата,на која принцот е снимен со Робертс,а која беше објавена и во британските весници.

Таа во забележаното судско сведочење тврди дека снимката ја направил Епштајн, кој од неа барал да ги „исполнува сите желби на принцот“.

Бакингамската Палата одби да ги коментира новите судски документи за случајот што се појавија во судот во Мајами. Претставник на кралското семејство во Лондон изјавил дека нема повеќе што да додава на она што веќе на два пати беше речено во официјалните соопштенија.

Кралската палата, претходно, категорично ги отфрли тврдењата на Вирџинија Робертс, инсистирајќи дека станува збор за „измислени обвинувања“.

Принцот Ендрју, војвода од Јорк и петиот во редот на претендентите на британскиот престол, засега молчи и одбива било каков коментар за изјавите на Американката која, инаку, вели дека не го обвинува.

Принцот, кој сега има 54 години, за скандалот реагираше во 2008 година, кога тој за прв пат беше откриен, при осудувањето на Епштајн, за врски со малолетнички. Тогаш Ендрју има речено дека тврдењето за сексуални односи со тинејџерка се „лажни и без секаква основа“.

Најчитани вести