сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Адвокатите во Србија на штрајк

Поради новите даноци, кои се многу високи, белградските адвокати штрајкуваа минатата среда, а денеска кон нив се приклучија адвокати од цела Србија.

advokati

Последни вести

Адвокатите од цела Србија денеска ја прекинаа работата и на тој начин предизвикаа блокирање на работата на речиси целото правосудство, објави МИА.

Тоа значи дека адвокатите не доаѓаат на судски процеси, истраги, сослушувања во полиција или обвинителство во случаи во кои според закон е неопходно присуство на адвокат, ниту остваруваат други правни дејности.

Поради новите даноци, кои се многу високи, белградските адвокати штрајкуваа минатата среда, а денеска кон нив се приклучија адвокати од цела Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести