среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Аеродром во Истанбул ќе го носи името на Ердоган

recep500

Поврзани вести

Турскиот министер за транспорт и информации Љутфи Елван потврди дека идниот трет аеродром во Истанбул ќе го носи името на досегашниот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој во неделата беше избран за 12. претседател на Турција, објави денеска весникот „Заман“.

Елван истакна дека во изминатите 12 години Ердоган имал „мошне голема улога за благосостојбата и напредокот на земјата“.

– Доколку националниот доход се зголеми за четири пати, доколку во земјата е зацврстена стабилноста и таа и натаму се развива енергично, доколку е зголемена конкуретската способност на Турција, сето тоа е заслуга на премиерот Ердоган, рече Елван.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести