недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 52

Аерозагадувањето во Скопје и денеска над дозволеното

Воздухот утрово е загаден само во Скопје. Во другите градови се измерени концентрации на ПМ10- честичките во рамки на максимално дозволените граници до 50 микрограми на метар кубен.

микрограми

Поврзани вести

Во Скопје утрово според мерењата, најзагдено е во Гази Баба со 191,60 микрограми ПМ10 честички на метар кубен, кај Ректорат со 118,32, Карпшош 95, Лисиче 93,54, Центар 68,10 и во Миладиновци 31,03 микрограми на метар кубен.

Најчитани вести