петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

АФПЗ: Земјоделците да поднесат барање за субвенции до 31 мај

Земјоделците кои немаат поднесено барање на субвенционирање, тоа можат да го сторат до 31 мај. Заинтересираните треба да поднесат барање во подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, каде го имаат регистрирано земјиштето.

zemjodelstvo

Поврзани вести

Земјоделците кои немаат поднесено барање на субвенционирање, тоа можат да го сторат до 31 мај. Заинтересираните треба да поднесат барање во подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, каде го имаат регистрирано земјиштето.

Од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството (АФПЗ), информираат дека барањето може да се поднесе и по електронски пат, доколку претходно земјоделците се регистрирани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства и во Регистарот за идентификација и регистрација на домашни животни.

Одгледувачите на говеда, овци, кози, пчели потребно е да ја проверат и ако е потребно да ја ажурираат состојбата кај ветеринарното друштво со кое имаат склучено договор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести