недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Агенти на тајната служба под истрага затоа што пијани со автомобил влетале во Белата куќа

skrshena_ograda_bela_kukjaaa

Последни вести

Американската тајна служба ги истражува тврдењата дека двајца агенти, кои биле во ноќна забава, влетале со автомобилот низ безбедносната ограда поставена пред Белата куќа, пренесува МИА.

Доколку се потврдат обвинувањата дека агентите предизвикале инцидент, тоа ќе биде еден од многуте безбедносни пропусти на тајната служба, која го обезбедува американскиот претседател Барак Обама. Според портапролот на Тајната служба, Брајан Лири истрагата за инцидентот ќе ја спроведе генералниот инспектор при Министерството за национална безбедност.

Весникот „Вашингтон пост“ пишува дека инцидентот се случил на 4 март ноќта, кога двајца агенти со автомобил удриле во заштитната бариера пред Белата куќа. Тие, наводно, претходно биле на забава каде пиеле алкохол и потоа го предизвикале инцидентот.

Обама го именуваше Џозеф Кленси за нов шеф на Тајната служба по критичкиот извештај за инцидентот во кој еден човек со нарушено психичко здравје влезе со нож во Белата куќа.

Најчитани вести