понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ахмет Давутоглу e нов претседател на турската владејачка партија

Реџеп Таип Ердоган, кој со 52 отсто од гласовите на избирачите победи на претседателските избори, што се оддржаа на 10 август, го предложи Давутоглу за свој наследник на премиерската функција.

_77077104_77077103

Последни вести

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска треба да биде избран за претседател на владеjачката Партија на правдата и развојот (АКП).

Околу 30.000 членови на партијата се очекува да присуствуваат на конгресот, пренесе агенцијата Анадолија.

Изборот на Давутоглу за претседател на АКП е природниот чекор кон премиерската функција, која исто така му е предложена на досегашниот прв дипломат на Турција.

Реџеп Таип Ердоган, кој со 52 отсто од гласовите на избирачите победи на претседателските избори, што се оддржаа на 10 август, го предложи Давутоглу за свој наследник на премиерската функција.

Ердоган отстапува по 11 години минати на жешкото премиерско столче.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести