среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Ахмети ги повика Албанците да го бојкотираат и вториот круг на претседателски избори

Тој истакна дека Албанците во Македонија напреднале политички и во целост ја подржале идејата за консензуален претседател.

download

Поврзани вести

Али Ахмети го повика албанскиот електорат и во вториот изборен круг да го бојкотира изборот за претседател. Тој истакна дека Албанците во Македонија напреднале политички и во целост ја подржале идејата за консензуален претседател.

„Кажавме не за едностраниот претседател и демонстриравме една силна национална идеја. Понудивме договор, кој не се постигна. Сега веќе тоа стана идеја на поголемиот дел Албанци во Македонија. На ниеден начин нема да и’ наштетиме на идејата и нема да излеземе и да го подржиме второпласираниот кандидат Стево Пендаровски. На 27 април ќе ги повикаме Албанците да гласаат за ДУИ и да апстинираат од гласачкото ливче за претседател“, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести