петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 44

АХВ: Нема бактерии во кујните во „Кочо Рацин“ и „Св. Кирил и Методиј“

Нема бактерии во двете училишни кујни во Центар, тврдат од Агенцијата за храна и ветеринарство

agencija za hrana i veterinarstvo

Поврзани вести

Анализите направени на брисевите земени од инспекторите од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) покажале дека нема присуство на бактерии во кујните на основните училишта „Кочо Рацин“ и Св. Кирил и Методиј“ во Центар, информираат од Агенцијата.

„Од страна на инспекторите за храна констатирано е дека со резултатите од земените брисеви во повторниот контролен  преглед  на објектите не се најдени бактерии, односно од страна на одговорните лица во посочените објекти се преземени сите потребни активности во рамки на интерните контроли на училишните кујни, за надминување  на пропустите кои се констатирани од страна на ЈЗУ Центар за јавно здравје- Скопје“, се вели во информацијата од АХВ.

При извршената контрола од страна на инспекторите за храна, констатирано е и дека во кујните на овие основни училишта од Општина Центар веќе е извршено чистење и дезинфицирање на површините.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести