среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

АХВ: Повлечени спорните штрудли

strudla-smokva

Поврзани вести

Превентивно се повлекуваат спорните штрудли на српскиот производител „Житопрерада“ од Бечај, а на увозникот „Оз-Ту компани“ од Скопје му се забранува да ги продава залихите кои ги има во магацините.

Контролите од земените мостри не покажале зголемено присуство на отровот охратоксин А во пратките од овој производ кои стигнале во Македонија, но повлекувањето е поради претпазливост. Поради тоа сите количества се повлечени додека од српското Министерство за земјоделство не се добијат повеќе информации за бројот на контаминираната серија.

До крајот на денот од АХВ ќе излезат и со подетални информации за увезените и повлечените количества штрудла со смоква на српскиот производителот во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести