вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

АХВ: Свинскиот врат од „Екстрамеин“ повлечен од продажба, производството запрено

EkstraMein

Поврзани вести

По известување од Министерството за здравство за присуство на листерија во производ сецкан свински врат на месната индустрија „Екстрамеин“ од Куманово, од Агенцијата за храна и ветеринарство информираат дека веднаш ги презеле соодветните законски мерки.

„Во  текот на вчерашниот ден, од пазарот се повлечени производите од спорната серија, запрено е производството во оваа месна индустрија, земени се мостри од суровините, одработните површини, машините и од сите оние делови каде што евентуално може да се најде Listeria monocytogenes, за да се изврши споредување со изолатите земени од заболените лица,“ велат од Агенцијата.

Во истовреме, оттаму им препорачува на граѓаните да не го консумираат производот сецкан свински врат од лотовите 07632 и 07633, со рок на употреба 21.07.2014 до 04.09.2014 година.

„Што се однесува до другите производи од млечната и месната индустрија, се вршат задолжителни лабораториски испитување на сите лотови од производите од животинско потеклоко и се опфатени со Правилникот за посебните барања кои се однесуваат на микробиолошките критериуми за храна, за утврдување на евентуално присуство на бактеријата листерија,“додаваат оттаму.

Производите не се ставаат во промет се додека не се добие задоволителен лабораториски наод.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести