понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

АИ: Србија и Косово итно да ги истражат исчезнатите случаи

isceznatiLicaBalkan

Последни вести

По повод Меѓународниот ден на исчезнати лица, организацијата Амнести Интернешенал (АИ), ги повика Србија и Косово да спроведат брза, независна, ефикасна и непристрасна истрага против осомничените за присилните исчезнувања и киднапирања во текот и по вооружениот конфликт на Косово во 1999 година.

АИ истакна дека во извештајот, кој е направен 15 години по конфликтот, повеќе од 1.700 лица се водат за исчезнати.

Оттаму додаваат дека во Босна и Херцеговина 7.800 лица се водат за исчезнати, а во Хрватска 2.200. Семејствата во овој регион и понатаму чекаат да бидат пронајдени телата на исчезнатите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести