петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Аида традиционално за затворање на Мајските оперски вечери

aida

Поврзани вести

Традиционално, за затворање на Мајските оперски вечери, ќе биде изведена оперската претстава „АИДА“ од Џузепе Верди во сабота, 31 мај, 2014 г. со почеток во 20 часот

Како и секоја година „Аида“ е со интернационална солистичка екипа.

Настапуваат: Силвана Фроли-Италија, во насловната улога, Амнерис: Јелена Влаховиќ-Србија, Радамес: Руди Парк-Јужна Кореја, Рамфис: Владимир Саздовски, Амонасро: Ристе Велков, Фараон: Кристијан Фаравели-Италија

Режисер е: Дејан Прошев, диригент, Владимир Куленовиќ- (САД/ Србија).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести