петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Ајфеловата кула ќе стане шопинг центар

03

Последни вести

Ајфеловата кула, една од најпознатите  туристички атракции во Париз, наскоро ќе стане и трговски центар.

Според планот за реконструкција која завршува годинава, ќе биде изграден шопинг центар, канцеларии, ресторани и театар. Новите објекти ќе се протегаат на површина од 5,5 илјади квадратни метри.

За да се зголеми  енергетската ефикасност, проектот предвидува и соларни панели, резервоари за собирање и прочистување на дождовница, како и стаклени заштитни огради.   Реконструкцијата на Ајфеловата кула ќе чини 25 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести