петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Ајфеловата кула утре полни 125 години

Кога кулата е изградена, многу жители на Париз оценувале дека е грда и оти треба да биде отстранета, но со текот на времето таа стана симбол на градот и своевидно ремек дело.

Eiffel_tower_from_trocadero

Поврзани вести

Утре се навршуваат 125 години од кога во 1889 година во Париз е завршена Ајфеловата кула, тогаш највисока градба во светот.

Металната кула со висина од 300 метри (сега околу 320 метри поради телевизиските и антените за мобилна телефонија), првично е планирана како експонат, воедно и главна капија за влез во Светската изложба со која е одбележана стогодишнината од Француската револуија.

Кога кулата е изградена, многу жители на Париз оценувале дека е грда и оти треба да биде отстранета, но со текот на времето таа стана симбол на градот и своевидно ремек дело.

Ајфеловата кула по двогодишната изградба инагурирана е на 31 март, а свечено е отворена на 6 мај 1889 година. Оттогаш таа е најпознатиот симбол на Париз и  годишно е посетена од над пет милиони луѓе.

Кулата името го доби по инженерот Гистав Ајфел (1832-1923), кој ја предводеше екипата експерти, а претходно се истакна како градител на мостови и вијадукти за железницата, но и за металната конструкција за Статуата на слободата.

На највисокиот кат од кулата сместена е реплика на канцеларијата на Ајфел и негова восочна фигура.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести