сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Ајкула усмрти жена во Австралија!

Годишно се регистрираат во просек околу два фатални напади на ајкули.

340375_eofdreams-com_f

Поврзани вести

Несреќната Кристин Армстронг (63) била нападната од ајкулата додека заедно со својот сопруг и пријателите била  на утринско пливање на популарната плажа во близина на местото Татра.

Ајкулата била со должина меѓу три и четири метри. Засега не е познато за кој вид ајкула станува збор.

Полицијата се уште го бара телото на Кристин, заедно со хеликоптер и брод но за жал потрагата завршила безуспешно.

Иако ајкули има во австралиските води, во последните неколку децении, годишно се регистрираат во просек околу два фатални напади. Во ноември минатата година, ајкулите во рок од седум дена усмртија двајца мажи на источното и западното крајбрежје. Тоа беа единствени две жртви во 2013 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести