петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Акциите против екстремистите да не се ограничат само на Сирија и Ирак

keri-630x289

Последни вести

Американскиот државен секретар Џон Кери од Конгресот побара американските воени акции против екстремистите од Исламска држава да не бидат ограничени само на Ирак и Сирија и да не го спречува претседателот Барак Обама во распоредувањето трупи на теренот каде што ќе биде неопходно, пренесуваат американските медиуми.

Кери денеска побара продолжување на правосилноста на сегашните американски воени акции против екстремистите од Исламска држава за следните три години.

Претседателот Обама всушност ги користи овластувањата од Конгресот на кои се потпираше и поранешниот претседател Џорџ Буш по терористичкиот напад врз САД, на 11 септември 2001 година.

Конгресот, имено, според Уставот е единствениот надлежен за одобрување воени операции.

Американскиот државен секретар кажа дека САД веројатно нема да ги шират воените акции надвор од Ирак и Сирија, но дека ќе биде грешка ако на екстремистите им се испрати пораката дека се безбедни надвор од овие две држави.

Најчитани вести